Zasady gospodarowania ciepłem
Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej im. Władysława Orkana w Limanowej zwraca się z apelem do mieszkańców i przypomina o konieczności oszczędnego gospodarowania ciepłem w swoim mieszkaniu. Opłata za centralne ogrzewanie jest najdroższym składnikiem czynszu za mieszkanie w związku z czym prawidłowe postępowanie w sezonie grzewczym, powoduje oszczędności w budżecie każdego mieszkańca.
Racjonalne korzystanie ze sprawnie działających zaworów termostatycznych zamontowanych przy poszczególnych grzejnikach pozwala utrzymać komfort cieplny w mieszkaniu, a jednocześnie zaoszczędzić duże ilości energii w całym budynku.
Obniżenie temperatury wewnętrznej tylko o 1℃ daje około 5% oszczędności w zużyciu ciepła.
Optymalne temperatury zalecane przez przepisy to 20℃ w pokojach i kuchniach oraz 24℃ w łazience.
Aby efekty oszczędzania były widoczne muszą być spełnione poniższe warunki:
- grzejnik nie może być zastawiany meblami, grubymi zasłonami, szczelnymi osłonami itp.,
- głowica termostatyczna musi być swobodnie opływana powietrzem cyrkulującym w pomieszczeniu i nie może być przykryta, zasłonięta czy zabudowana,
- przy odczuciu zbyt dużego ciepła w mieszkaniu, należy przykręcić zawory na grzejnikach a nie otwierać okna. Nie należy zbyt mocno zakręcać grzejników na długi czas (np. pobyt w pracy) gdyż wyziębione mieszkanie pochłonie zwiększoną ilość ciepła.
- wysoka wilgotność powietrza w mieszkaniu powoduje odczucie chłodu. W związku z tym należy unikać gromadzenia wilgoci w mieszkaniu. Nie należy suszyć upranej odzieży poza łazienką. Posiłki gotować pod przykrywkami. Rozszczelnić zbyt szczelne okna. Dbać o prawidłowe działanie kratek wentylacyjnych.
- wietrzenie pomieszczeń w sezonie grzewczym powinno być krótkie i intensywne - uchylenie okna na dłużej spowoduje wyziębienie pomieszczenia i otwarcie zaworu. W tym czasie należy zakręcić zawory termostatyczne - ustawienie w pozycji ❄. Po zamknięciu okna głowicę ustawia się w pozycji poprzedniej,
- należy prawidłowo uszczelnić okna i drzwi, zapewniając jednak mikrowentylację niezbędną do prawidłowej wymiany powietrza w mieszkaniu.
- drzwi na klatki schodowe i do piwnic, okna na klatkach schodowych i okienka piwniczne powinny być zamykane zwłaszcza przy niskich temperaturach zewnętrznych.
Mając na uwadze racjonalne oszczędzanie energii cieplnej, rozsądnie jest obniżać temperaturę zarówno w nocy jak i w okresach, gdy w mieszkaniu nikt nie przebywa.
Dodatkowo apelujemy o racjonalne ogrzewanie pomieszczeń wspólnych w budynkach oraz ograniczanie strat ciepła tzn.:
- wyłączanie ogrzewania w suszarni, wózkowni itp. w okresach kiedy nikt z nich nie korzysta,
- kontrolowanie wietrzenia klatek schodowych,
- zamykanie drzwi wejściowych do klatki; niedopuszczanie do sytuacji, kiedy to drzwi są non stop otwarte w celu ułatwienia wejścia zwierzętom.